Skontaktuj się
+48 509 603 549

Po co stosuje się centrowniki

Centrowniki, zwane także pozycjonerami są przyrządami służącymi do precyzyjnego dopasowania rur przed ich zespawaniem. Dzięki centrownikom można scentrować rury o równych lub różnych średnicach i trwa to zaledwie kilka chwil. Dlatego też pozycjonery używane są do łączenia wszelkiego rodzaju rur: zarówno podczas budowy rurociągów (np. gazowych lub paliwowych), jak i w rurach lżejszych związanych choćby z armaturą. Centrownik przydaje się także przy montażu kolanek do rur, dysz i kołnierzy, trójników.

Wykorzystanie pozycjonera znacznie skraca czas pracy i pozwala na większą jej precyzję, skutkując prawidłowym wykonaniem zgrzewu/ spoiny. Zaletą stosowania centrownika jest także to, że podczas pracy z nim nie wymagana jest obsługa dużej liczby osób – najczęściej wystarcza jeden pracownik. Wszystko dlatego, że nowoczesne centrowniki są wykonane z lekkiego stopu stali.

Bez wątpienia centrownik jest dzisiaj nieodzownym elementem pracy na stanowisku spawalniczym, zarówno w hali fabrycznej, jak i w terenie.